METODY I TERAPIA
METODY I TERAPIA
Metody leczenia
W swojej pracy z dziećmi wykorzystuję metody: Vojty, PNF, trójwymiarową terapię stóp oraz techniki terapii manualnej. Długość terapii jest uzależniona głównie od stanu i wydolności dziecka. Jedna sesja trwa najczęściej ok. 45 min. W trakcie spotkania rodzic uczestniczy w terapii i uczy się jej by kontynuować ją w domu.
Metoda Vojty
Celem metody Vojty jest niwelowanie problemów zdrowotnych dzieci, głównie tych dotyczących zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego poprzez stymulowanie określonych punktów na ciele dziecka. Metoda Vojty ma za zadanie przywrócić wrodzone fizjologiczne wzorce ruchowe, zablokowane wskutek wczesnodziecięcych uszkodzeń mózgu lub urazów. Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt muszą być stosowane przez rodzica 3-4 razy w ciągu dnia. Rodzic jest uczony przez certyfikowanego terapeutę metody Vojty, jak wykonywać wszystkie elementy terapii w domu. W tym celu bardzo ważne są systematyczne spotkania, w trakcie których rodzic jest sprawdzany, korygowany i uczony nowych elementów.
Główne powody, by rozpocząć terapię to:
odginanie główki do tyłu,
brak unoszenia głowy i/lub przekładania z jednego policzka na drugi,
dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym,
unoszenie główki bez podporu na rękach,
podpór na wyprostowanych łokciach i zaciśniętych piąstkach,
brak lub słabe ruchy oczu za zabawką (po 2 miesiącu życia),
podpór na wyprostowanych łokciach i zaciśniętych piąstkach,
zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej,
kręcz szyi,
asymetria tułowia,
mocne zaciskanie jednej lub obu piąstek (po 6 tyg. życia),
brak stabilnego leżenia na plecach,
zespół Downa i inne zespoły wiotkie,
miopatie uwarunkowane genetycznie,
przepuklina oponowo-rdzeniowa,
wady postawy – skoliozy, wady stóp,
brak stabilnego leżenia na plecach,
dysplazja stawu biodrowego,
niedowłady i porażenia kończyn,
wodogłowie,
opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
wady wrodzone – choroby mięśni i artrogrypozy,
porażenie splotu ramiennego.
Metoda PNF

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation), to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.
Celem metody PNF: Prawidłowe wykorzystanie zasad i technik stosowanych w metodzie PNF wpływa na: poprawę koordynacji i równowagi, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej, poprawę techniki chodu, polepszenie czucia głębokiego, zwiększenie zakresów ruchu.
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp wg Barbary Zukunft-Huber

Terapia polega na wykorzystywaniu specjalnych chwytów terapeutycznych mobilizujących i rozciągających stopę. Wielowymiarowa manualna terapia stóp oparta jest na funkcjonalnym rozwoju stopy w pierwszym roku życia dziecka oraz na zasadach terapii manualnej. Ta wiedza stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy. Efekty terapeutyczne utrwalane są poprzez specjalną technikę bandażowania.